Moje pierwsze tabele robiłem odręcznie, gdy komputery były rzadkością. Niektóre z nich zdołałem zapełnić całkowicie. Każdy rok zapełniałem innym kolorem. Możesz zrobić zdjęcie z ekranu i wydrukować. Ja przed sporządzeniem tej listy miałem 14 szczytów. Od ciebie zależy ile koloru nabierze twoja tabela.
Na komputerze prowadzę kilka klasyfikacji: według wybitności, wysokości, na rowerze i ostatnia, nad którą jeszcze pracuje, według izolacji.
Lista zacna aczkolwiek wymaga przepatrzenia i weryfikacji. Obecnie są narzędzia i usługi internetowe wspomagające wyszukiwanie odpowiednich szczytów jak i obliczanie odległości. W dodatku brakuje informacji do jakiego punktu wyliczono izolację szczytu, to by ułatwiło sprawdzenie czy po drodze nie trafia się coś większego zmniejszającego izolację szczytu. Przykład Kura Kamieńsk, właściwie oficjalna nazwa Góra Kamieńska: tu jest informacja o izolacji 71,91 km (chyba do pierwszych wzgórz w Górach Świętokrzyskich?) tymczasem kierując się na południe w rejon Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajdujemy Góry Sokole na wschód od miejscowości Olsztyn, tam szereg szczytów nawet ponad 400 m. Licząc do zboczy Puchacza mamy izolację już tylko 53,55 km i to przy założeniu 400 m, przy wysokości oficjalnej Góry Kamieńskiej czyli 386 m można by się pokusić o znalezienie czegoś jeszcze bliższego. To samo zastrzeżenie dotyczy obliczeń wybitności szczytów, te podane tutaj bywa że odbiegają znacząco od tych w innych źródłach. Nie wiadomo dla jakich przełęczy kluczowych były liczone, co utrudnia weryfikację.
OdpowiedzUsuńByłbym wdzięczny o jakich źródłach Pan mówi a jeśli chodzi o nazwę góry to oficjalna nazwa to Góra Kamieńsk a w miejscu 386 m powstał dół. Jestem ciekawy źródeł dotyczących wybitności szczytów poniżej 100 m wybitności.
OdpowiedzUsuń